KDO VŠECHNO U NÁS BYDLÍ

KONĚ

V současné době vlastníme tři koně - Jiskru, Safiru a Jacka.  Jiskra odchovala jedno hříbě - kobylku Jasmínu  - kterou jsme v jejích 3,5 letech poslali do světa.
Bohužel náš úplně první koník a dlouholetý parťák Mikeš odešel 29.4.2017 za duhový most, dožil se necelých 20ti let.

 

JISKRA

* 14. 5. 2003
welsh part bred
klisna, hnědka, KVH 143 cm

Jiskru jsme si přivezli v listopadu roku 2005. Bylo jí teprve 2,5 roku a my byli zvědaví, co se z naší nové krásky vyklube. Divoška si užívala bezstarostného mládí do svých 3 let, kdy jsme se rozhodli jí obsednout. Sedlo jsme na ní ještě neměli, což ničemu ale nevadilo a při prvním nasednutí na hřbet kobyla nehnula ani brvou.
Jak už to tak ale chodí, času nebylo mnoho a ačkoliv jsme se snažili s Jiskrou pracovat kdykoliv to bylo možné, dá se říct, že ještě nyní stále nemá základní výcvik úplně za sebou.
Na začátku června roku 2008 jsme ji nechali připustit v přirozených podmínkách nádherným hřebcem Dollom Sir William a z jejich týdeního pobytu ve společném výběhu se 3. května 2009 vyklubala krásná kobylka - Jasmínka.
Jiskra byla dlouho šéfkou celého stádečka, ale pak její roli převzal Fred.
V současné době je to naše poměrně dobrá učitelka - její silná a široká záda zvládají jednoduché voltižní cviky, kterýma si u nás děti upevňují rovnováhu v počátcích svého jezdeckého začátku. Zároveň ale Jiskra řádně pracuje v terénu a připravuje se pro vytrvalost. Několik kratších hobby závodů má již za sebou, a ačkoliv teď měla rok zcela závodní pauzu, vyřídili jsme již pro rok 2015 všechny potřebné licence a pustíme se konečně naplno do toho :) Plány jsou veliké, jestli je dokážeme naplnit, to se teprve uvidí.

FOTOGALERIE

502 Jup
welsh part bred
* 1990, tmavý hnědák, KVH 144 cm
348 Branco s.v. (4483)
welsh pony, sekce B, * 1976, tmavý ryzák, KVH 140 cm
Moorfields Tamarinds
welsh pony, sekce B, * 1970, ryzák
Gisi
welsh pony, sekce B,* 1965, tmavý ryzák
5-719 Watani - 3
arab, * 1975, tmavý hnědák
Watani
arab, * 1968, bělouš
70 Koheilan I - 1
Shagya arab, * 1960, hnědák
43/245 HaidyHaidy
hucul
* 1991, plavák
??? ???
???
5-806 HalinaHalina
hucul, * 1985, světlý ryzák
???
???

 

SAFFIRA AISHA

* 12. 5. 2009
arabský kůň (otec OR1/1, matka ShA) - plemenná kniha
klisna, bělouš, KVH 148 cm

Saffira k nám přijela v srpnu 2020 a od té doby je nedílnou součástí našeho malého stáda. Je to pohodová jezdecká kobylka, která si sem tam vzpomene na své arabské geny, ale jinak temperamentem není zrovna typickým představitelem svého plemene. Nám to ale vyhovuje, pro příjemné toulky přírodou je to ideální.

JACK

* 2014
wels part-bred
(otec wpbr Grym, matka německý jezdecký pony Liane)
valach, KVH 131 cm

Jacka jsme si přivezli v únoru 2018 jako neobsednutého mladého raubíře. Postupně jsme ho trochu zkultivovali a udělali z něj jezdeckého poníka. Vzhledem k tomu, že ale na něj nemáme vhodného jezdce, tak spíše nepracuje a jen tloustne... proto jsme se rozhodli, že ho musíme poslat dál. Někam, kde bude mít dostatečné využití a bude dělat radost.

Pony Jack - na prodej

https://zvirata.bazos.cz/inzerat/179803188/9-lety-pony-valach.php

PSI

V současné době nemáme žádného pejska. Ale bydlí tu s námi dvě kočky a jeden kocour.

VZPOMÍNÁME:

MikešekMIKADO (Mikeš)

* 27. 7. 1997 - † 29. 4. 2017 (19 let a 9 měsíců)
původ neznámý
(údajně welsh x arab)
valach, šiml, KVH 150 cm

Mikešek je náš první kůň, kterého jsme si pořídili na konci března roku 2003. Tehdy jsme o koních věděli jen to, co nás naučili během několika let v jezdeckém oddíle. Je až s podivem, že se na Mikešovi naše pokusy o postavení se "na vlastní nohy" nijak extra neprojevily.
Byl a stále je náš velký učitel, nic nedá zadarmo. V současném stádě je na poslední příčce hiearchie, ale přesto vypadá šťastně a spokojeně. Protože nemáme tolik času na pravidelnou práci, projevila se na jeho stavu předchozí léta než přišel k nám. Je hodně ochablý na svalech, "prosednutá" záda vypadají hůř a na jaře 2012 jsme bojovali s celkovou pohublostí. To se nám podařilo zažehnat a nyní by potřeboval zase začít postupně pracovat a nasvalit.

Podzim 2013: Přijde nám, že začíná mít Mikešek velké problémy se zadníma nohama. Nejspíše se již naplno projevuje luxace čéšek v kolenách. Uvidíme, co nám k tomu poví MVDr. Žežulková, která snad koncem listopadu přijede a pořádně ho vyšetří.

Jaro 2015: Dědek, jak Mikešovi s oblibou říkáme, vozí převážně už jenom děti. Občas ho ještě vezmeme na lehkou vyjížďku nebo jízdárnu, ale pracuje s přihlédnutím na jeho zdravotní stav a ochotu. Někdy má dny, kdy šlape prakticky sám a ve cvalu si dokonce i vyhodí, jindy má dny, kdy se musí tlačit a nutit do svižnějšího pohybu...zkrátka je to už důchodce, byť věkově tomu ještě vůbec neodpovídá.

Jaro 2016: Na podzim jsme zavolali k Mikeškovi jiného zubního odborníka. Jaké bylo naše velké překvapení, když nám oznámil, že ten kůň již mnoho let hladověl kvůli špatným zubům... přitom jsme zuby nechávali pravidelně kontrolovat a brousit (jenže někým jiným). Pan veterinář vytrhnul Mikešovi 3 zuby, zbytek se mu pokusil srovnat co nejlépe a teď po několika měsících začíná být viditelná změna na Mikeškově tloušťce. Svaly mu ale stále chybí.

29.4.2017 selhal dědouškovi metabolismus. Několik hodin ležel a nemohl se dostat na nohy. Zvedli jsme ho pomocí traktoru, bohužel jeho stav se tak rapidně horšil, až po půl hodině opět ulehl. Viděli jsme, že naše víra a snaha nemá šanci uspět a rozhodli jsme nakonec jeho agonii ukončit milosrdnou poslední injekcí. Mikešek u nás byl 14 let, byl to náš veliký přítel a parťák a moc moc nám chybí :(

MikešMikešMikeš

FOTOGALERIE

 

ATHELAS TRITICA (Aty)

* 2. 6. 2008 - † 2. 4. 2023 (14 let a 10 měsíců)
fenka - chodský pes

Aty jsme si přivezli ze severu Čech, jako malé chlupaté klubíčko, ze kterého se velice rychle začala vyvíjet krásná chodská slečna. Protože nás ale smůla provází stále, tak náš sen o chovu tohoto báječného plemene se rozpadl na konci října 2008, kdy bylo Aty 5 měsíců. Po dvou krušných měsících plných neovladatelných záchvatů až do bezvědomí, byla diagnoza jasná. Aty má epilepsii. V aktualitách 2008 se můžete dočíst o podrobnostech.


Aty se vyvíjela a chovala zcela jinak než Nicky, a tak jsme si museli zvykat na některé nové situace, které jsou ale se štěnětem běžné. Kousala, co jí přišlo pod zuby, chtěla si hrát se všemi včetně malých dětí a tak dále a tak dále... Záchvaty v ranném věku zanechaly na její psychice drobné šrámy, ale řekli bychom, že se to stále lepší a lepší.
Je velice hodná a vděčná za pohlazení, trochu neposlušná, nicméně to není její vinou, ale spíše naší (na cvičák zatím jaksi nezbývá čas). Miluje frisbee, létající talíř je dokonce tak velkou motivací, že se v létě odvážila do vody :o).
Občas nám přinese perné chvilky, zvláště když si začne "notovat" se sousedovic fenkou a nebo když se rozhodne proběhnout se po vesnici. Zajímavý je její vztah ke koním. Někdy si jich ani nevšime, jindy kolem nich lítá a štěká a jindy se zas jen tak očuchává s Jasmínkou. Bohužel s sebou na vyjížďky jí brát nemůžeme, protože ačkoliv neutíká za zvěří, místní myslivci jsou zásadně proti volnému pohybu psů v lese a jsou schopni nám Aty "pokřtít" brokama.
Na začátku října 2008 jsme s ní byli na klubové výstavě, kde ve své třídě získala krásné druhé místo.

14.5.2010 - Aktuálně je Aty již více jak rok bez jediného záchvatu, což nás velice těší a postupně zkoušíme snížit dávky léku. Doufáme, že se nám ho podaří snížit na minimum (např. 1/4 denně).

30.12.2011 - Posledního půl roku jsme Aty léky zcela vysadili. Během podzimu měla jeden slabší záchvat, takže okamžitě zase začala léky dostávat, po týdnu jsme je opět vysadili a od té doby je zatím stále vše ok. Tak jsme moc rádi a věříme, že už to tak vydrží. :o)

2.4.2023 - Po dlouhé roky tu s námi Aty byla v plném zdraví. Poslední rok se jí ale začaly zhoršovat nohy. Po těle se jí začaly objevovat bouličky. Celé to umocnila mozková mrtvice, kterou si prošla v létě 2022. Přesto s námi Aty stále živě komunikovala, měla se k světu a dlouho byla veselá. Museli jsme to nakonec být my, kdo určil, že už pro ni smrt bude spíše vysvobozením. Nebylo to vůbec jednoduché rozhodnutí, přesto jsme našli sílu a nechali ji druhé dubna odejít za duhový most.

Pady Bryvilsár

* 2004
DKK 0/0
A1,I1,K2,U12,W2-3-4
V, CAC
Ch. Reno Bryvilsár
* 1998
DKK 0/0
5CHj5
Ch., JCh. Qwart Prima Nova
* 1996, DKK 0/0
Ch., JCh. Endy Bryvilsár
Henni Prima Nova
Ch., JCh. Catty Bryvilsár
* 1993, DKK 0/0
Ch. Birri Chodský pes
Ch. Bela na Bylinkách
Bonny Baracuda Acces
* 1997
DKK 0/0
6CHq5
Ch. Birri Chodský pes
* 1991, DKK 0/0
Asan na Bylinkách
Arina Dobrá stopa
Arka na Pomeznici
* 1994
Caro Prima Nova
Burga Chodský pes
Artea Vita Canina

* 2004
DKK 1/1
A1,I1,K2,U12,W2-3-4
V, CAJC

ZZO,BH,ZOP,ZPU 1,ZM,ZPU 2,ZVV 1,
ZPS 1
,FPr 1,FPr 2,FPr 3,FH 1,IPO 1,IPO 2
Garry z Gipova
* 2001
DKK 0/0
A3,I1,K2,U12,W2/B2
Fred na Barance
* 1992, DKK 0/0
Back na Barance
Asta na Barance
Fanny z Gipova
* 1998, DKK 1/0
Hoss Bryvilsár
Baronesa z Aglobern
Erin Graine Lukato Gold
* 2001
DKK 2/2
A3,K2,W2/B2
Birmin Lukato Gold
* 1999, DKK 0/-
Clark z Gipova
Cherry Bryvilsár
Bela Prima Daja
* 1999, DKK 0/0
JCh. Blesk z Dašického zátiší
Arka Bohemia Discus

celý původ na stránkách KPCHP

 

NickyNICKY

* 23. 6. 2006 - † 2. 2. 2008 (1 rok a 7 měsíců)
fenka - kříženec kokršpaněla a knírače

Narodila se 23. července 2006 pod trnitým keřem v jedné pěkné zahradě ve Zlatníkách. Její maminka Peggy je černobílý kokršpaněl, i když určitě ne zcela čistý, tatínka pouze odhadujeme na místního malého bílého chlupáče velice podobného knírači.

Z pěti štěňat byla jako jediná černá a také jako jediná přežila zásah jednoho staršího člověka, co to již neměl v hlavě úplně v pořádku. A tak rostla sama, jenom s mámou a s námi. Možná proto, že nás znala od malička, nebylo pro ní po osmi týdnech odloučení od mámy nijak těžké.

Odvezli jsme si ji jednoho zářijového večera domů a od té doby nám dělala převážně jenom radost. Již v necelých třech měsících s námi ušla dlouhý výlet v Jizerských horách, velice brzy se naučila chodit podél koně a začala nás tak doprovázet na vyjížďkách. Její síla, odolnost a vytrvalost rostla závratným tempem. Ve svých 10ti měsících s námi šla Pochod Praha-Prčice…tedy ne z Prahy, ale ze Střezimíře…bylo to nějakých 26 km… a první věc, kterou po návratu domů udělala, bylo, že nám přinesla míček a chtěla ho házet! V tu chvíli jsme si pomysleli, že ten pes je snad cvok…jelikož většinu výletu běhala na volno, mohla mít v packách odhadem o polovinu víc, než jsme měli v nohách my.

Její láska k míčku, klacku nebo čemukoliv, co jsme jí byli ochotni házet, byla až chorobná. Vydržela klidně hodiny a hodiny… Nikdy jsme nevydrželi my tak dlouho, abychom zjistili její skutečnou hranici. Rychlost s jakou hozenou věc dohonila a přesnost, se kterou věc chytila ještě ve vzduchu, byla úžasná!

Stejně tak velice pěkně skákala, začali jsme uvažovat o agility. Nejdříve jsme s ní však na podzim 2007 absolvovali základní výcvik pod vedením zkušených instruktorek na cvičišti v Praze Hostivaři. Závěrečné zkoušky jsme udělali bez problémů. Nicky byla velice chytrá, hodná a poslušná fenka.

Pak ale přišel zatím ten nejhorší den v našem životě… 2. února 2008.
Vyprávění celého příběhu naleznete ZDE.

 

PRODANÍ KONĚ z našeho chovu

JASMÍNA (Mína)

* 3. 5. 2009
welsh part bred
klisna, černá hnědka, kvh 137 cm

FOTOGALERIE

1237 Dollom Sir William (OS)Dollom Sir William
welsh pony of cob style, sekce C
* 2003, tmavý hnědák, KVH 136 cm
2970 Sackville Sambo
welsh pony of cob style, sekce C
* 1994, tmavý hnědák
Rhosymeirch Dafydd
welsh pony of cob style, sekce C, * 1977
Synod Sadie
welsh pony of cob style, sekce C, * 1977
Dollom Sweet Lady (OS)
welsh pony of cob style, sekce C
* 1997, hnědák
2703 Gwenllan Ben (GBR)
welsh pony of cob style, sekce D, * 1993, tmavý hnědák
11/96 Dukeshill Sweet Surprise
welsh mountain pony, sekce A, * 1989, tmavý hnědák
43/922 JiskraJiskra
welsh part bred
* 2003, hnědák, KVH 143 cm
502 Jup
welsh part bred, * 1990, tmavý hnědák
348 Branco s.v. (4483)
welsh pony, sekce B, * 1976, tmavý ryzák
5-719 Watani - 3
arab, * 1975, tmavý hnědák
43/245 HaidyHaidy
hucul, * 1991, plavák
???
5-806 HalinaHalina
hucul, * 1985, světlý ryzák

 

 

OSTATNÍ ZVÍŘATA

Kromě koní a pejska u nás bydlí ještě 3 stodolové číči - kočka Lotka (*5/2010) a kocour Simba (*9/2021) a kočka "Turbokatze" (*5/2023) - a proměnné množství slepic a kohoutů a kuřat... :)

TOPlist